Блисковкозахист та заземлення

Розряди блискавки мають нищівну силу і становлять небезпеку для людини і середовища її проживання.
Від прямих ударів блискавки в будівлі і споруди збитки щорічно обчислюються величезними сумами. Струм блискавки здатний зруйнувати чи спалити будову. Ураження струмом блискавки людей і тварин часто закінчуються летальним результатом.
Ефекти вторинного впливу блискавки (імпульсні перенапруження і електромагнітні перешкоди в різних інженерних мережах, високі потенціали на різних металевих конструкціях) також завдають значних матеріальних збитків.
У той же час ми впевнені: мінімізувати ризики, уникнути невиправних наслідків і великих втрат – цілком реальне завдання.
Витрати на облаштування ефективного блискавкозахисту не йдуть ні в яке порівняння з можливими збитками, пов’язаними з ураженням блискавкою будівель, споруд та інженерних систем.
Коротко опишемо склад класичної системи блискавкозахисту.
1. Захист від прямих ударів блискавки (зовнішній блискавкозахист) складається з таких елементів:
• Система блискавкоприймачів;
• Система струмовідведення;
• Контур заземлення.
2. Захист від вторинного впливу блискавки (внутрішній блискавкозахист) здійснюється за допомогою наступних заходів і пристроїв:
• Екранування (забезпечує зниження електромагнітних перешкод);
• Зрівнювання потенціалів і заземлення металевих елементів (забезпечує зниження напруги дотику);
• Пристрої захисту від імпульсних перенапруг (ПЗІП), (забезпечує захист інженерних мереж та обладнання від імпульсних перенапруг).
11
Облаштування блискавкозахисту будівель і споруд в Україні регламентовано Національним стандартом України ДСТУ Б В.2.5-38: 2008. Вищевказаний стандарт передбачає чотири рівня захисту об’єктів. Чим значніше наслідки ураження блискавкою споруди, тим вище необхідний рівень його захисту. Порівняємо один і той же об’єкт у двох варіантах побудови блискавкозахисту. Варіант 1: найвищий I рівень захисту. Варіант 2: найнижчий IV рівень захисту. При побудові захисту по Варіанту 1 з більш високим рівнем доводиться більше монтувати близкавковловлюючих і струмовідводних провідників, більше застосовувати кріпильних виробів, контур заземлення може виявитися більш матеріаломістким. Вартість облаштування блискавкозахисту об’єкта по Варіанту 1 більше порівняно з Варіантом 2. Але в той же час у більш дорогого варіанта вище рівень захисту, вище її ефективність і менше ризики збитків від ударів блискавки. Необхідний рівень захисту визначається відповідно до таблиці – додатком А стандарту ДСТУ Б В.2.5-38: 2008. За бажанням Замовника в проект може закладатися і більш високий рівень.
Хотіли б звернути увагу Замовників на наступний нюанс. Вибираючи Підрядника на облаштування системи блискавкозахисту, найчастіше основним критерієм вибору є ціна. Якщо не розібратися з рівнями захисту пропонованих варіантів, то можна стати заручником нелогічною ситуації: більш ефективний захист не приймається до виконання. Замовник вибирає економ-варіант. Добре, якщо цей дешевший варіант буде відповідати необхідному (відповідно до стандарту ДСТУ Б В.2.5-38: 2008) рівнем захисту; а інакше – Замовник приймає до провадження варіант з невиправданими ризиками.
Щоб уникнути подібних явищ ми рекомендуємо: при виборі Підрядника на виконання проектних і монтажних робіт звертайтеся до професіоналів, які добре знають свою справу. Інвестиції в інженерію своїх об’єктів повинні бути обгрунтовані будівельними та технічними нормами і достатніми для реалізації проекту з належною якістю і мінімальними ризиками.
Ми шукаємо і знаходимо оптимальні рішення для різних цінових сегментів будівельного ринку. Створюємо рішення під бюджет Замовника, але не дозволяємо опускати цінову планку нижче дозволеного. Взаємовигідна співпраця з нашими Замовниками – основа і правило нашого бізнесу. Ми відкриті для партнерських відносин і готові максимально задовольнити Ваші індивідуальні вимоги.
Ми готові запропонувати Вам сучасні та оптимальні рішення щодо блискавкозахисту різних об’єктів. У своїх проектах ми застосовуємо матеріали та обладнання європейських і кращих вітчизняних виробників. За рахунок великого вибору матеріалів з міді, алюмінію, нержавіючої та оцинкованої сталі для елементів блискавкозахисту досягаються високі якість і технологічність робіт, не страждає дизайн об’єкта.
Комплекс наших робіт з облаштування системи блискавкозахисту об’єкта під ключ включає в себе:
• Збір вихідних даних для проектування;
• Проектування системи блискавкозахисту;
• Погодження проекту в органах ДСНС;
• Виконання монтажних робіт;
• Підготовка та виготовлення виконавчої документації, протоколів вимірів, комплекту експлуатаційно-технічної документації.
• Організація прийому систем блискавкозахисту в експлуатацію.
• Гарантійний і післягарантійний сервіс.
У Правилах улаштування електроустановок (ПУЕ) проблемі заземлення присвячена ціла Глава 1.7: «Заземлення і захисні заходи електробезпеки», яка детально регламентує облаштування заземлювачів, заземлюючих і захисних провідників, систем зрівнювання потенціалів.
Заземлення – це виконання електричного з’єднання між визначеною точкою системи або установки і землею. Заземлення на практиці здійснюється за допомогою заземлюючих пристроїв – сукупності електрично з’єднаних між собою заземлювача і заземлюючих провідників. Заземлювачами є провідники, які складаються в електричному контакті із землею безпосередньо або через проміжне струмопровідну середовище (наприклад – через бетон).
Заземлення – це одна з основних захисних заходів, забезпечує безпеку електроустановок.
Захисного заземлення підлягають:
• всі металеві корпуси електричних машин, трансформаторів, апаратів;
• металеві конструкції розподільних, які в нормальному режимі роботи електроустановки не перебувають під напругою;
• броня і екранні оболонки кабелів;
• металлорукава і трубні проводки кабелів;
• кожухи, лотки, троси, сталеві стрічки для кріплення;
• металеві корпуси пересувних та переносних електроустановок.
Крім захисного заземлення в електроустановках застосовується функціональне (робоче) заземлення – заземлення точки електричної системи з метою забезпечення електромагнітної сумісності. Так, наприклад, в електромережах 0,4 кВ – глухе заземлення нейтралі.
Заземлення застосовується так само для систем блискавкозахисту. Спеціальні вимоги для заземлюючих пристроїв можуть пред’являтися в медичних інженерних системах, в слабкострумових системах, в системах збору, передачі та обробки даних і т.д.
Проектування та монтаж різних заземлюючих пристроїв – один з напрямків спеціалізації нашої компанії.
Ми готові запропонувати Вам сучасні та оптимальні рішення з проектування, монтажу та сервісного обслуговування різних заземлюючих пристроїв.
Для виконання вимірювань та випробувань в нашому розпорядженні власна електровимірювальна лабораторія. (Свідоцтво №ПТ-213/13 ДП «Укрметртестстандарт» про атестацію лабораторії)
Виробництво господарської діяльності Виконуємо на підставі Державних ліцензій і сертифікатів:
• Ліцензії №262962 серія АЕ Державної архітектурно-будівельної інспекції України;
• Дозволи №2527.13.32 Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки на роботи з підвищеною небезпекою;
• Ліцензії №271889 серія АЕ Державної служби надзвичайних ситуацій на проектування та монтаж систем блискавкозахисту;
• Кваліфікаційного сертифікату №01667 серія АР Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства на інженерно-будівельне про

Більш детальна інформація на сайті www.molnia.kiev.ua